Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Moje dziecko ma kolkę!

Co mam robić?! Dlaczego ono ciągle płacze? Przecież jest najedzone i przewinięte! A może ma kolkę?

(zdj. Fotolia)

Kolka jelitowa
Kolkę jelitową definiuje się jako napadowy, intensywny płacz występujący zazwyczaj o tej samej porze dnia, często w godzinach popołudniowych lub wieczornych.
Towarzyszy mu często podkurczanie nóg i oddawanie gazów. Poza tym dziecko jest zupełnie zdrowe. Objawy kolki zazwyczaj pojawiają się w 2–4 tygodniu życia i trwają do 4–6 miesiąca. Z powodu kolki cierpi od 5% do 25% niemowląt.
Kolka częściej występuje u chłopców i dzieci pierworodnych, a także dzieci urodzonych przedwcześnie. Przyczyny kolki nie są do końca znane. Uważa się, że może być spowodowana bólami brzuszka, które są wynikiem gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym lub nadmierną wrażliwością niedojrzałego układu nerwowego niemowlęcia. W związku z tym nie ma w pełni skutecznych sposobów leczenia kolki jelitowej.
Pamiętaj!
Przy wątpliwościach (płaczu innym niż zwykle) zgłoś się do swojego pediatry lub lekarza rodzinnego.
Pamiętaj, że kolka w miarę dojrzewania dziecka stopniowo ustępuje. Nie pozostawia żadnych niekorzystnych następstw, a więc głowa do góry!
Jak radzić sobie z kolką?
1. Warto zadbać o swój własny dobry komfort psychiczny. Ważna jest pomoc i wsparcie najbliższych.
2. Prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, a po nakarmieniu dbać o odbicie.
3. Wypracować swoje własne sposoby wyciszania, takie jak przytulanie, kołysanie, huśtanie, monotonny śpiew (lub bardziej szemranie), ciepły kompres na brzuszek lub ścisłe zawijanie. W Polsce od niedawna dostępne są w sprzedaży tzw. otulaczki. Czasem dziecko wyraźnie się uspokaja przy dźwięku suszarki lub odkurzacza, a inni rodzice wykorzystują do tego jazdę samochodem.
4. Ulgę może przynieść uspokajający masaż niemowlęcia połączony z eliminacją gazów z przewodu pokarmowego lub kojąca, wieczorna kąpiel.
5. Pamiętaj o codziennym spacerze z dzieckiem.
6. Zwróć uwagę na swój jadłospis – pamiętaj o eliminacji pokarmów ciężkostrawnych i alergizujących. Nie pij mocnej herbaty. Zrezygnuj z kawy. Nie pal papierosów i nie pozwalaj nikomu palić w otoczeniu dziecka.
7. Możesz próbować pomóc dziecku różnorodnymi preparatami farmakologicznymi o działaniu wiatropędnym, takimi jak simetykon.
8. Niejednokrotnie trzeba połączyć wszystkie sposoby postępowania podane powyżej.

Tekst: Bożena Florczyk, pediatra neonatolog, Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny, Akademia Rodzica Łomżyńskiego Centrum Medycznego

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock