Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

Dzidziuś powoli przygotowuje się do wielkiej chwili, jaką jest poród i do funkcjonowania poza organizmem mamy.

W dalszym ciągu doskonali umiejętności połykania i wydalania, oddychania, ssania. Intensywnie ssie swój kciuk, co pozwoli mu się w przyszłości uspokajać.

Na tym etapie dzidziuś jest już w pełni rozwinięty, gdyby poród nastąpił teraz ma dość duże szanse na przeżycie. Maluch ma już ok. 46-47 cm i waży blisko 1800 gramów. Do końca ciąży jego waga najprawdopodobniej podwoi się, dlatego potrzebuje on teraz jeszcze więcej wartościowych pokarmów w diecie mamy.

 

Mama

W tym okresie ciąży możesz odczuwać twardnienie i napinanie macicy. Są to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. W ten sposób macica ćwiczy przed wielkim finałem, kiedy to pomoże Ci wydać na świat Twoje maleństwo. Zwykle tego typu skurcze mogą zaczynać się już w połowie ciąży, jednak dopiero teraz stają się bardziej odczuwalne. Zazwyczaj skurcz taki rozpoczyna się mrowieniem w górnej części macicy i powoli przesuwa się w dół z jednoczesnym napinaniem mięśnia. Wszystko trwa ok. 20 sekund.
Skurcze Braxtona-Hicksa nie są skurczami porodowymi – nawet, jeśli są bardzo dokuczliwe,  są za słabe byś mogła z ich pomocą urodzić dziecko. Jednak czasami, zwłaszcza jeśli jesteś pierwszy raz w ciąży i nie potrafisz rozpoznać skurczy porodowych, może Ci się wydawać, że to napinanie macicy jest dość bolesne. Aby złagodzić te dolegliwości spróbuj zmienić pozycję (jeśli stałaś połóż się i odwrotnie).
Co ważne, jeśli mimo zmiany pozycji skurcze nie ustępują, stają się silniejsze lub rytmiczne i regularne natychmiast udaj się do swojego lekarza, który oceni czy nie ma zagrożenia porodem przedwczesnym.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock