Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Bezpiecznie w pociągu i na peronie – kampania Kolejowe ABC

Czym skorupka za młodu… wszyscy znamy to hasło i jest w nim wiele prawdy. Dzieci uczą się zasad od najmłodszych lat, między innymi po to, aby być bezpieczne i wiedzieć, jak zachować się w różnych sytuacjach, które każdego dnia mogą je spotkać. Cel wczesnej edukacji o bezpiecznym zachowaniu się w pociągu, na peronie oraz na terenach kolejowych realizuje Kampania Kolejowe ABC. O jej działaniach rozmawiamy z Ignacym Górą, Prezesem Urzędu Transportu Kolejowego.

Ignacy Góra - Prezes Urzędu Transportu Kolejowego
Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego

1. Na czym polega Kampania Kolejowe ABC?

Kampania Kolejowe ABC prowadzona przez Urząd Transportu Kolejowego to ogólnopolska kampania edukacyjna skierowana do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich nauczycieli, wychowawców, rodziców i opiekunów. Jest to źródło wiedzy na temat właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. W ramach kampanii uczymy dzieci i młodzież zasad bezpieczeństwa oraz wartości związanych z odpowiedzialnym zachowaniem podczas korzystania z transportu kolejowego, a także podczas poruszania się na obszarach stacji, przystanków i przejazdów kolejowych.

Projekt obejmuje przede wszystkim zajęcia edukacyjne w szkołach i przedszkolach, a także spoty reklamowe w telewizji, kinach, w internecie i pociągach, wątki w programach telewizyjnych, grę edukacyjną na urządzenia mobilne, pikniki edukacyjne, konkursy. Kampania Kolejowe ABC to swoisty elementarz bezpieczeństwa na kolei, który stale rozwijamy o kolejne działania.

Projekt jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

2. W ramach kampanii, w szkołach realizowane są specjalne lekcje dla uczniów. Jak wygląda taka lekcja, czy będą Państwo je kontynuować?

Kampania będzie realizowana do końca 2021 r. Łącznie planujemy przeprowadzić około 700 interaktywnych zajęć edukacyjnych w szkołach i przedszkolach na terenie całej Polski. Uczestniczyć w nich będzie około 21 tysięcy dzieci. Szczególnie istotne jest dotarcie do gmin, w których w ostatnich latach doszło do wypadków i niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowych i tzw. dzikich przejściach. Podczas lekcji poruszamy najważniejsze tematy związane z bezpieczeństwem na terenach kolejowych i w pobliżu przejazdów kolejowych.

Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych stworzyliśmy nowoczesny pakiet edukacyjny wzbogacony o nowoczesne środki przekazu. Narzędzia edukacyjne, takie jak aplikacje interaktywne i gra symulacyjna, oraz ćwiczenia praktyczne zwiększają atrakcyjność lekcji. Podczas multimedialnych lekcji poruszamy najważniejsze tematy związane z bezpieczeństwem w pobliżu torów, na przejazdach kolejowych, peronach, dworcach czy w pociągu. Przekazujemy dzieciom najważniejsze zasady bezpiecznego podróżowania: mówimy o tym, że nie przechodzimy i nie przejeżdżamy przez przejazdy z rogatkami w momencie opuszczania się i podnoszenia się rogatek, na przejazdach bez rogatek zachowujemy szczególną ostrożność, a tory przekraczamy wyłącznie w miejscach wyznaczonych – musimy „mieć oczy dookoła głowy”. Zajęcia rozwijają wyobraźnię odbiorców oraz poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych.

3. Dla dzieci powstała również aplikacja mobilna na smartfony. Oprócz rozrywki jakie jest jej zadanie?

Gra edukacyjna „Kolejowe ABC” w interaktywny sposób bawi i uczy, rozwijając kreatywnie dzieci oraz młodzież. Jednocześnie za jej pomocą w instynktowny sposób młodzi ludzie przyswajają zasady bezpieczeństwa i prawidłowe zachowania na terenach kolejowych. W aplikacji mobilnej każdy gracz wybiera się w podróż pociągiem na drugi koniec Polski, zdobywając po drodze różne przedmioty związane z tematem podróży koleją. Podczas rozgrywki gracz ma okazję poznać zasady bezpieczeństwa w różnych miejscach: na wsi, w mieście, na dworcu i w pociągu. Grę można ukończyć na kilku poziomach trudności. Można ją pobrać z App Store (dla systemu iOS) oraz z Google Play (dla systemu Android).

W ramach gry „Kolejowe ABC” przeprowadzamy konkursy z nagrodami dla uczniów klas IV–VI ze szkół podstawowych w całej Polsce. Ich zadaniem jest zbieranie punktów dla swojej klasy – wygrywa ta klasa, która zdobędzie największą liczbę punktów. Najbliższy konkurs rozpocznie się już z początkiem września. Uczniowie będą mogli wygrać wyjazdy na zieloną szkołę do Beskidu Żywieckiego i na Pojezierze Gnieźnieńskie.

4. Bohaterem Kampanii Kolejowe ABC jest nosorożec. Skąd taki wybór?

Kampania Kolejowe ABCBohaterem kampanii jest Rogatek, mieszkaniec Peronowa, którego można zobaczyć w spotach telewizyjnych, mediach społecznościowych, kolorowankach czy spotkać osobiście podczas wydarzeń i pikników edukacyjnych. Rogatek uczy bezpiecznego zachowania na terenach kolejowych, przechodzenia i przejeżdżania przez przejazdy kolejowe, przybliża zasady kulturalnego podróżowania pociągiem.

Przed rozpoczęciem działań medialnych szukaliśmy bohatera, który będzie wzbudzał duże zainteresowanie dzieci, będzie dla nich autorytetem, będzie wywoływał pozytywne emocje, a także poczucie bezpieczeństwa. Chcieliśmy również, żeby bohater był oryginalny i nie kojarzył się z żadną inną kampanią. Badania fokusowe z udziałem dzieci przeprowadzone przed rozpoczęciem kampanii medialnej potwierdziły, że nosorożec Rogatek jest dobrym wyborem i może być wizytówką kampanii. Bohater wzbudza pozytywne skojarzenia związane z odwagą, siłą i opieką. Dzieci opisując cechy bohatera, mówiły o tym, że jest duży, silny i jednocześnie troskliwy. Imię bohatera też właściwie się kojarzy – z rogatkami (szlabanami) – i łatwo je zapamiętać.

5. W sezonie letnim ogromną popularnością cieszyły się pikniki rodzinne organizowane głównie nad morzem. Czy będą państwo kontynuować te imprezy?

W przyszłym roku planujemy zorganizować duży event w Warszawie oraz, podobnie jak w tym roku, cykl pikników wakacyjnych. Chcielibyśmy, aby Rogatek był bohaterem, który już stale będzie kojarzył się dzieciom i rodzicom z nauką o bezpieczeństwie na terenach kolejowych, właściwym przekraczaniem przejazdów kolejowych, bezpiecznym zachowaniem na dworcach, peronach i stacjach kolejowych. Na pewno będziemy kontynuować i rozwijać działania edukacyjne dla dzieci. Zachęcam serdecznie do śledzenia strony www.kolejoweabc.pl, na której zamieszczamy wszystkie aktualne informacje.

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock