Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Pierwsza pomoc dla malucha – porady ratownika

Wywiad z ekspertem współpracującym z programem Akademia Bezpiecznego Puchatka, ratownikiem medycznym Grzegorzem Olszewskim, dla portalu dobra-mama.pl

1. Jak prawidłowo zareagować, gdy dziecko się poparzy? – podpowiada Grzegorz Olszewski, ratownik medyczny

Jeśli dojdzie do oparzenia, przede wszystkim starajmy się zachować spokój. Szybkie i sprawne udzielenie pierwszej pomocy może wpłynąć na poprawę stanu dziecka. W zależności od stopnia oparzeń i ich powierzchni postępowanie może się nieco różnić, jednak zawsze wymaga ciągłej kontroli przez osobę udzielającą pomocy.

Ze względu na powierzchnię i ciężkość oparzenia, wyróżnia się 3 stopnie:

Oparzenie I stopnia – zarumienienie i bolesność – zazwyczaj nie wymaga interwencji specjalistycznej.

Oparzenie II stopnia – zarumienienie, bolesność, pęcherze surowicze zwane bąblami – wskazana konsultacja z lekarzem.

Poparzenie skóry dziecka
Fot. Shutterstock

Jeśli oparzenie dotyczy dłoni, a dziecko ma pierścionki lub bransoletki, należy je niezwłocznie zdjąć.   Kolejnym krokiem jest chłodzenie, najlepiej letnią wodą przez ok. 10 minut. Chłodzenie oparzenia u dzieci wymaga ciągłej obserwacji ich stanu ogólnego i unikanie nadmiernego wychłodzenia całego ciała.  Jeżeli w trakcie chłodzenia oparzenia, dziecko zgłasza uczucie zimna lub pojawiają się dreszcze, należy przerwać czynność. Unikajmy nagłego schładzania lodem i niekontrolowanego zanurzania oparzonego miejsca w wodzie. Starajmy się uspokoić emocje i zainteresować dziecko rozmową o tematyce niezwiązanej z zaistniałą sytuacją (szkoła, zabawki, bajka itp.). Nasze wzburzone emocje mogą zostać odebrane przez dziecko jako zagrożenie i w znacznym stopniu wpłynąć na jego poczucie bezpieczeństwa.

Oparzenie III stopnia – obejmuje skórę, tkanki i naczynia wewnętrzne. Skóra jest twarda, blada, „woskowa” lub brunatna, niewrażliwa na ból. Jeśli oparzenie jest głębokie należy zdjąć ubranie, tak jak w przypadku oparzeń I i II stopnia, usunąć pierścionki, bransoletki, naszyjniki. W momencie kiedy odzież wtopiła się w ciało, nie można jej odrywać, a jedynie wyciąć wokół rany. Unikajmy zdejmowania ubrania dziecka przez głowę. Przylegające do ciała ubranie stanowi pewnego rodzaju izolację i nie pozwala wychłodzić oparzenia, dlatego należy pamiętać o jego zdjęciu lub rozcięciu – nie traćmy czasu na szukanie nożyczek, nawet kosztem zniszczenia ulubionego ubranka dziecka – bezpieczeństwo i szybka reakcja są najważniejsze.

PAMIĘTAJMY, że zestresowana osoba często nie jest w stanie właściwie udzielić pomocy. W sytuacji, kiedy stres blokuje osobę dorosłą przed dalszym udzielaniem pomocy wykonajmy telefon na numer alarmowy 112 lub 999. Dyspozytor medyczny po przekazaniu mu niezbędnych informacji o zaistniałej sytuacji – telefonicznie wskaże w jaki sposób powinniśmy postępować i podejmie decyzję o wysłaniu zespołu ratunkowego, jeśli będzie taka potrzeba.

CZĘSTY BŁĄD

Częstym błędem, który popełniają dorośli pod wpływem stresu jest smarowanie oparzonej skóry białkiem jaja kurzego, kremami, tłuszczami czy alkoholem. Przede wszystkim może to doprowadzić do przerwania ciągłości skóry, a w dalszym postępowaniu do zakażeń. Nie należy podawać żadnych leków doustnych dziecku bez zalecenia lekarza. Nie przebijamy także powstałych na skórze pęcherzy.

2. Jak prawidłowo zareagować, gdy dziecko się uderzy i ma krwotok z nosa? – podpowiada Grzegorz Olszewski, ratownik medyczny

Krwotok u dziecka
Fot. Chroma Stock

Jeśli dziecko ma krwotok z nosa, należy w pierwszej kolejności posadzić dziecko z głową pochyloną do przodu. Warto zastosować chłodny okład na kark – zmniejszy to krwawienie. Zalecane jest także przyłożenie gazika do nosa. Jeśli krew zbiera się w buzi, dziecko powinno ją wypluć, w żadnym wypadku nie może być połykana, gdyż może wywołać wymioty i pogorszyć stan dziecka. Jeśli krwawienie ustąpi powinniśmy obserwować dziecko, a w razie niepokojących objawów skontaktować się z lekarzem.

CZĘSTY BŁĄD

Niestety częstym błędem jest automatyczne odchylanie głowy do tyłu, a to powoduje spływanie krwi do żołądka, co w konsekwencji może skutkować wymiotami.

3. Jak prawidłowo zareagować, gdy dziecko ma stłuczenie wokół oka ? – podpowiada Grzegorz Olszewski, ratownik medyczny

Nie tylko podczas szkolnej bijatyki, ale również przy silnym uderzeniu np. o mebel podczas zabawy z piłką w domu, może dojść do urazu oka. W wyniku urazu, okolice oka sinieją i pojawia się obrzęk. Jeżeli uraz jest powierzchowny to zasinienie wchłonie się po kilku dniach. Chcąc zmniejszyć powierzchnię zasinienia i obrzęk należy jak najszybciej schłodzić podbite oko. Do schładzania najlepiej użyć zimnych kompresów z apteczki lub specjalnych pakietów chłodzących. Jeśli nie mamy pod ręką apteczki, można użyć kostek lodu owiniętych folią i zawiniętych w ścierkę. Pamiętajmy również o ocenie widzenia dziecka, które doznało urazu w okolicy oka. Najprościej (jeśli obrzęk to umożliwia) – ocenić zdolność widzenia dziecka w stosunku do oka bez obrażeń. Jeśli dziecko zgłasza zaburzenia widzenia w postaci zamglenia, zaburzeń ostrości obrazu, ból oka, powinniśmy pilnie skonsultować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę na pojawiający się ból głowy, wymioty czy zaburzenia świadomości. Jeśli takie występują, może zwiastować to inne dolegliwości, które należy skonsultować z lekarzem.

CZĘSTY BŁĄD

Często, aby przyspieszyć wchłanianie się krwiaka używa się różnych preparatów. Należy jednak pamiętać, że zanim zastosujemy jakiekolwiek środki farmakologiczne należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i nie podejmować próby „eksperymentowania” z lekami w warunkach domowych bez porady specjalisty.

Źródło zdjęcia głównego: Chroma Stock

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock