Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Twoje prawa na porodówce

Dowiadujesz się, że jesteś w ciąży, widzisz wyczekiwane dwie kreseczki i nie posiadasz się ze szczęścia, a równocześnie zaledwie kilka dni po tej wiadomości jesteś pełna wątpliwości: Co dalej z twoją pracą? Czy poradzisz sobie w roli matki? Jak będzie wyglądać twój poród? Na co możesz liczyć? Czego się możesz spodziewać? Jakie masz prawa na porodówce?

Sytuacja kobiety rodzącej obecnie, a jeszcze kilka lat temu jest wręcz nieporównywalna. Mamy nie tylko szereg uprawnień, ale i wręcz przywilejów. Zmieniły się warunki bytowe w większości szpitali, a i sam personel zdaje się przyjaźniejszy i rozumiejący, iż poród to dla kobiety chwila niezwykle ważna, doniosła i przede wszystkim intymna.

Podczas porodu mama ma prawa!
• Każda mama ma prawo wybrać, gdzie chce rodzić – czy w domu, czy w szpitalu. Co więcej, może zdecydować, w jakiej placówce szpitalnej chce rodzić – będąc w dowolnym miejscu w kraju, nawet w znacznej odległości od domu, musi zostać przyjęta. Jedyną faktyczną przeszkodą uniemożliwiającą owo przyjęcie do szpitala jest brak wolnych miejsc na terenie danej placówki medycznej.
• Bezpośrednio po przyjęciu do szpitala kobieta ma prawo ustalić przebieg porodu, może zdecydować o jego istotnych elementach, np. oświadczyć, że chce porodu rodzinnego (który, co ważne, jest nieodpłatny). Poród rodzinny nie oznacza, że obecny na sali może być tylko mąż czy partner, mama może rodzić ze swoją siostrą czy przyjaciółką, a więc z tym, przy kim czuje się bezpiecznie i pewnie.
• Mama może również odmówić badania w obecności określonych osób, np. praktykantów, studentów medycyny, pielęgniarstwa.
• Warto pamiętać, iż w każdej chwili kobieta może zmienić zdanie. Jeżeli ma ustalony plan porodu, może go modyfikować w zależności od swojego samopoczucia z uwzględnieniem oczywiście etapu porodu, wskazań medycznych.
• Mama ma pełne prawo być informowana na bieżąco o wszelkich wynikach badań swoich i swojego dziecka. Niedopuszczalne jest, by odmówiono jej informacji czy intepretacji wyniku jakiegokolwiek badania.
• Kobieta nie może być zmuszona do badań czy zabiegu, na jaki nie wyraziła zgody.
• Mama ma prawo do pomocy ze strony położnej, w tym pomocy w uśmierzeniu bólu porodowego, regeneracji sił w przerwach akcji porodowej itp.

Co po porodzie? Czy jesteś zdana sama na siebie?

Pamiętaj, że z chwilą urodzenia dziecka masz pełne prawo do otrzymania w szpitalu, w którym przebywasz dalszej pomocy: wprowadzenia cię w macierzyństwo, otrzymania rad i wskazówek odnośnie zdrowia twojego i twojego maluszka.

Przede wszystkim bezpośrednio po porodzie, jeżeli tylko stan zdrowia twojego dziecka na to pozwala, masz prawo do kontaktu „skóra skóra”, i to nawet przez 2 godziny. Powinnaś też otrzymać pomoc w karmieniu naturalnym, rady w zakresie przystawiania dziecka do piersi i sposobów radzenia sobie z problemami laktacyjnymi. Personel medyczny bez twojej zgody nie może nakarmić dziecka mlekiem modyfikowanym. Twojej zgody wymagają też wszelkie szczepienia maluszka, a pierwsze jego badanie powinno odbyć się w twojej obecności. W trakcie wypisu ze szpitala powinnaś otrzymać, poza pełną dokumentacją medyczną, wszelkie niezbędne skierowania dla ciebie i dziecka celem ewentualnych dalszych konsultacji lekarskich czy innej niezbędnej diagnostyki.

Pełnych informacji o swoich prawach szukaj w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem z dnia 20 września 2012 r.

(Dz.U. z 2012 r. poz. 1100) oraz w Ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z dnia 6 listopada 2008 r. (Dz.U. 2009 Nr 52, poz. 417 z późn.zm.).

Tekst: adwokat Marta Bartoń z Kancelarii Adwokackiej „Kancelaria24” z siedzibą w Rzeszowie

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock