Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

O czym warto wiedzieć, komponując dietę małego alergika?

By zadbać o prawidłowy rozwój i dobre samopoczucie dziecka, w okresie karmienia piersią mama szczególnie zwraca uwagę na to, czy jej dieta jest właściwa i czy dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Bywa jednak, że w okresie niemowlęcym pojawia się u dziecka alergia pokarmowa. Wówczas może to budzić wątpliwości, czy kobieta powinna kontynuować karmienie piersią i jak powinno wyglądać jej żywienie. Co powinna wiedzieć mama małego alergika?

  • Dieta eliminacyjna mamy karmiącej piersią jest sposobem radzenia sobie z alergią pokarmową u dziecka, jednak bez konsultacji z lekarzem nie powinno się wyłączać z diety żadnych produktów.
  • Większość dzieci ze stwierdzoną alergią na spożywany pokarm z czasem z niej „wyrasta”. Sprawdzeniu, czy dany produkt nadal jest odpowiedzialny za wywoływanie objawów alergicznych u dziecka, służą tzw. próby prowokacyjne.

Karmienie piersią a alergia u dziecka

Alergia pokarmowa u malucha nie stanowi przeciwwskazania do karmienia piersią. Jednak lekarz może zalecić eliminację niektórych pokarmów z jadłospisu mamy karmiącej. Niestety każda dieta eliminacyjna może powodować niedobory składników odżywczych w diecie dlatego ważne jest, by konkretne pokarmy wyłączyć z diety dopiero po konsultacji z lekarzem i zastąpić je produktami o podobnej wartości odżywczej.

Dieta eliminacyjna

Szacuje się, że problem alergii pokarmowej najczęściej występuje u najmłodszych dzieci. Dotyczy to około 6-8% maluchów w okresie niemowlęcym. Najczęstszą przyczyną reakcji pokarmowych w tym wieku jest nadwrażliwość na białka mleka krowiego. Metodą, która jednoznacznie rozstrzyga, czy dziecko wykazuje nadwrażliwość na niektóre elementy diety, jest wynik prowokacyjnej próby z danym pokarmem. Jeżeli lekarz stwierdzi u dziecka alergię na białka mleka krowiego, wówczas zgodnie z zaleceniami lekarza mama karmiąca piersią eliminuje ze swojej diety mleko krowie i jego przetwory, jednocześnie stosując suplementację wapniem. Aby po pewnym czasie sprawdzić czy dziecko wyrosło z alergii pod nadzorem lekarza należy z powrotem wprowadzić do diety mamy mleczne produkty, obserwując przy tym reakcję dziecka. Jeżeli objawy alergii u malucha nie ustąpią, mama powinna kontynuować dietę eliminacyjną, zaś po zakończeniu karmienia piersią (lub w przypadku, kiedy karmienie piersią z uzasadnionych przyczyn nie jest możliwe) zastosować preparaty mlekozastępcze, zawierające hydrolizat białka wysokiego stopnia1. Więcej informacji o takich produktach znajdziesz na www.bebiprogram.pl.

Czym są próby prowokacyjne?

Większość dzieci „wyrasta” z alergii w pierwszych latach życia, dlatego rekomenduje się stosowanie prób prowokacyjnych, by zbadać, czy dziecko zaczęło już tolerować konkretne pokarmy, czy nadal konieczna jest ich eliminacja z diety. Taką próbę wykonuje się pod kontrolą lekarza, po co najmniej 6 miesiącach stosowania diety eliminacyjnej (najwcześniej po 9-12 miesiącu życia).

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

1. Polskie stanowisko w sprawie alergii pokarmowej u dzieci i młodzieży, Standardy Medyczne, 2012.

Artykuł indywidualny przygotowany przez Biuro Prasowe NUTRICIA dla portalu DOBRA MAMA.

Fot. Pixabay

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO