Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Wyzwania w urozmaicaniu diety malucha

Etap rozszerzania diety to wyjątkowy czas w życiu dziecka, które wkracza w świat różnorodnych smaków. Zróżnicowana dieta pozwala oswajać malucha z nowymi produktami, które dzięki zawartości cennych składników odżywczych stanowią ogromne wsparcie dla jego prawidłowego rozwoju i przyczyniają się do kształtowania nawyków żywieniowych. To również moment, w którym maluch zdobywa nowe umiejętności – uczy się siedzenia przy stole oraz podejmuje pierwsze próby samodzielnego jedzenia. Rodzicom zależy, aby etap ten przebiegał prawidłowo, a dziecko było przy tym szczęśliwe i otrzymywało to, co najlepsze.

Żywienie dopasowane do potrzeb maluszka

W pierwszych latach życia młody organizm jest wyjątkowo delikatny i bardzo intensywnie się rozwija, a duże znaczenie dla tego procesu ma sposób żywienia. Prawidłowa kolejność rozszerzania diety (pierwsze warzywa, po nich owoce, a później kaszki i inne produkty) a także różnorodna dieta są ważne dla przyszłych wyborów żywieniowych dziecka. Chcąc urozmaicić dietę dziecka, rodzice często zastanawiają się, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze produktów. Warto wtedy pamiętać, że organizm niemowlęcia i małego dziecka mają inne zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych w porównaniu do dorosłych. Są też dużo bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne, między innymi zanieczyszczenia potencjalnie obecne w żywności przeznaczonej dla starszych dzieci i dorosłych. Dlatego wybierając produkty uzupełniające dietę malucha, opiekunowie powinni kierować się ich jakością, bezpieczeństwem i dopasowaniem do etapu rozwoju dziecka. Żywność przeznaczona specjalnie dla najmłodszych musi spełniać wyjątkowo wysokie wymagania w zakresie doboru składników, wartości odżywczej i spełniać surowe normy jakości i bezpieczeństwa wynikające z prawa europejskiego i krajowego. Są one nawet kilka tysięcy bardziej restrykcyjne w porównaniu z żywnością ogólnego przeznaczenia. Widoczna na etykiecie informacja, że produkt jest właściwy dla maluszka (np. po 8. miesiącu życia), stanowi potwierdzenie jego odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa.

Przykładem produktów przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci, które idealnie sprawdzą się podczas urozmaicania diety, są musy BoboVita JogoMi! – smakowite połączenie owoców i kremowego jogurtu zamknięte w wygodnej tubce, której nie trzeba przechowywać w lodówce1. Zawierają wyłącznie odpowiedniej jakości i bezpieczne składniki, pochodzące od sprawdzonych dostawców. Zgodnie z przepisami prawa są wolne od konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku. To bezpieczny wybór dla dziecka, który sprawdzi się nie tylko w domu, ale też podczas wycieczek czy spacerów.

Nauka prawidłowych nawyków żywieniowych

Właściwy przebieg rozszerzania diety jest szczególnie ważny, ponieważ ma wpływ na rozwój malucha i jego nawyki żywieniowe. Preferencje żywieniowe i smakowe, które wykształcą się w okresie 1000 pierwszych dni życia, utrzymują się w kolejnych latach i są fundamentem prawidłowej diety w przyszłości2. Dziecko podczas rozszerzania diety przekonuje się do warzyw, owoców czy ryb. By maluch mógł poznać nietypowe dla niego smaki, warto stopniowo urozmaicać jego dietę. Nawet jeśli jego ulubionym warzywem jest marchewka, należy systematycznie zmieniać smaki podawanych produktów. Zróżnicowana dieta już na etapie wczesnego dzieciństwa daje ogromną szansę na to, że w przyszłości maluch będzie chętniej zjadał różnorodne dania.

Wsparcie dla samodzielności

Zarówno mamie, jak i tacie zależy, aby sprawnie wprowadzać malucha do świata różnorodnych pokarmów. Pozwalając dziecku na samodzielne odkrywanie smaków, rozmaitych struktur czy zapachów, rodzice nie tylko kształtują u niego prawidłowe nawyki żywieniowe, ale także wspierają nabywanie nowych umiejętności. Maluch potrzebuje tego typu doświadczeń, czerpie radość, kiedy może dotknąć pokarm ręką czy samodzielnie włożyć go do buzi. Jeśli się pobrudzi – nic nie szkodzi, zawsze można go do tego odpowiednio ubrać. Podając maluchowi nowe pokarmy, opiekunowie powinni wiedzieć, że przyszły smakosz potrzebuje czasu, by się z nimi oswoić. Niekiedy potrzeba nawet kilku prób podawania nowego produktu zanim dziecko zaakceptuje jego smak3 – warto więc uzbroić się w cierpliwość.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

1 Dotyczy produktów zamkniętych fabrycznie – po otwarciu tubka może być ponownie zamknięta i przechowywana w lodówce przez 24 godziny pod warunkiem, że dziecko nie jadło bezpośrednio z niej.

2 De Cosmi V., Scaglioni S., Agostoni C., Early taste experiences and later food choices. Nutrients, 2017; 9 (2): 107.

3 Maier A i wsp., Effects of repeated exposure on acceptance of initially disliked vegetables in 7-month old infants, Food Quality and Preference, 2007; 18:1023-1032.

Artykuł indywidualny przygotowany przez Biuro Prasowe „NUTRICIA” dla portalu DOBRA MAMA.

fot. Pexels

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock