Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Żywienie małego dziecka – gdzie rodzice mogą szukać wiarygodnych informacji?

Komponowanie prawidłowej diety niemowlęcia, a później małego dziecka może być prawdziwym wyzwaniem dla rodziców. Potwierdzają to wyniki badań, które pokazują, że opiekunowie m.in. zbyt wcześnie rozszerzają dietę dziecka, a także za szybko podają mu posiłki „z dorosłego stołu”. Te trudności często wynikają z dezinformacji. Jak w dużej liczbie często wykluczających się wiadomości, dobrych rad i różnych wskazówek weryfikować ich wiarygodność?

Porada innej mamy, koleżanki, teściowej czy ta wyczytana w internecie nigdy nie będzie tak wiarygodna oraz potwierdzona danymi naukowymi jak zalecenia ekspertów. Właśnie dlatego każdą informację na temat żywienia dziecka (i nie tylko!) w kluczowym dla niego okresie 1000 pierwszych dni życia warto weryfikować. Do wiarygodnych źródeł bez wątpienia należą:

⦁ wykwalifikowany personel medyczny, np. położne oraz lekarze pediatrzy,
⦁ strony internetowe instytucji zajmujących się tematem żywienia najmłodszych oraz programów edukacyjnych,
⦁ przygotowane przez specjalistów publikacje w formie poradników.

Najważniejsze zalecenia ekspertów, które warto zapamiętać

Karmienie piersią, rozszerzanie diety i żywienie dziecka po 1. roku życia, to etapy, na których rodzice mogą spotkać wiele trudności. Właśnie dlatego – bez względu na to, co doradzają najbliżsi – warto zapamiętać, że zgodnie z zaleceniami ekspertów:
⦁ należy dążyć do wyłącznego karmienia piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia, a dziecko może otrzymywać mleko mamy tak długo, jak będzie to pożądane zarówno przez nie, jak i przez matkę;
⦁ rozszerzanie diety, które należy rozpocząć najwcześniej w 5., a najpóźniej w 7. miesiącu życia niemowlęcia, należy rozpocząć od gładkich warzywnych przecierów, zaczynając od kilku łyżeczek;
⦁ po 1. roku życia mleko nadal powinno stanowić ważny element diety – jeśli mama nie karmi piersią, powinna podawać dziecku dwa kubki mleka, w tym mleka modyfikowanego, dziennie;
⦁ na każdym etapie 1000 pierwszych dni życia należy suplementować dziecku witaminę D;
⦁ do picia najlepiej podawać dziecku wodę.

Innowacyjne kompendium wiedzy dla każdego rodzica

Zalecenia ekspertów dotyczące komponowania diety najmłodszych, chociaż wiarygodne, mogą być dla opiekunów trudne do zrozumienia. Są to też informacje rozproszone – o ile istnieje schemat żywienia niemowląt w 1. roku życia, o tyle nie ma jasnych wskazówek, jak żywić starsze dziecko. Właśnie dlatego powstał kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni (0-36 miesiąc życia), pozytywnie zaopiniowany przez ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka, Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” oraz Stowarzyszenia „Zdrowe Pokolenia”. To odpowiedź na potrzeby rodziców, którzy poszukują jasnych i precyzyjnych wskazówek dotyczących komponowania jadłospisu malucha od urodzenia aż do 3. roku życia, czyli przez cały okres 1000 pierwszych dni życia, który jest kluczowy dla rozwoju młodego organizmu.

Nowe narzędzie jest dostępne na stronie www.1000dni.pl. Jego czytelna i interaktywna forma pozwalają nie tylko na wprowadzenie zaleceń ekspertów w życie, ale przede wszystkim na ich zrozumienie – poprzez klikanie na poszczególne elementy kalendarza i zgłębianie interesujących tematów.

Zdaniem eksperta:
„W natłoku informacji można się łatwo pogubić. Dlatego właśnie autorzy programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, wspólnie z ekspertami, podjęli się trudu zebrania najważniejszych informacji o żywieniu dziecka w wieku 0-36 miesięcy, opartych na aktualnych zaleceniach, w jednym miejscu. Jeśli uda się to zapamiętać i zastosować, to już będzie sukces. A sukcesy przychodzą małymi krokami, wraz z wiekiem dziecka” – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska, kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Artykuł indywidualny przygotowany przez Biuro Prasowe „1000 pierwszych dni dla zdrowia” dla portalu DOBRA MAMA.

Fot. Pixabay

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock